O projekte

Úspech, ktorý sme na Slovensku dosiahli a dosahujeme, nám umožňuje pomáhať a meniť veci k lepšiemu. Spoločenská zodpovednosť je úzko spätá s našou filozofiou, je súčasťou našej DNA. V súlade s naším mottom „Na ceste k lepšiemu zajtrajšku“ sa snažíme nachádzať najlepšie riešenia a spolu tak robiť zo sveta lepšie miesto a byť dobrým susedom všade tam, kde pôsobíme.

Budúcnosť nám totiž nie je ľahostajná a prispieť k dobrej veci môže naozaj každý.

Moderných a bezpečných detských ihrísk v slovenských mestách nie je dosť. Detskí lekári i psychológovia upozorňujú, aké je dôležité, aby deti odmala trávili voľný čas aktívne. Preto sme sa rozhodli pomôcť pri budovaní najmodernejších ihrísk, ktoré deťom ponúknu aktívny pohyb zábavnou formou.

V rokoch 2016 až 2019 sme postavili 40 Lidl ihrísk Žihadielok v celkovej hodnote takmer 3 500 000 €. Žihadielko vyvolalo pozitívny ošiaľ a dokázalo zjednotiť celé mestá. Počas šiestich týždňov ním žilo vždy celé Slovensko. Mnoho miest/mestských častí/obcí organizovalo rôzne výzvy či súťaže, zapájali sa jednotlivci, školy, športové tímy, všetci s jedným spoločným cieľom – získať pre svoje mesto/mestskú časť/obec čo najviac hlasov.

V roku 2020 prebehol posledný ročník projektu Lidl ihrisko Žihadielko. Nakoľko sme chceli, aby bol piaty, a zároveň posledný ročník projektu výnimočný, účasť v súťaži bola ponúknutá všetkým slovenským mestám bez ohľadu na to, či sa v nich vyskytuje Lidl predajňa potravín. V rámci Bratislavy a Košíc mohli v roku 2020 o ihriská Žihadielko zabojovať všetky ich mestské časti. Do projektu sa mohli zapojiť aj obce, ktoré síce štatút mesta nemajú, ale nachádza sa v nich Lidl predajňa potravín (Terchová, Bernolákovo). Do posledného ročníka projektu sa zároveň mohli zapojiť všetky mestá/mestské časti/obce, ktoré už jedno alebo dve ihriská Žihadielko majú. V termíne do 30.11.2019 mala samospráva mesta/mestskej časti/obce zvážiť, či má k dispozícii vhodný pozemok pre realizáciu ihriska, a či sa do projektu zapojí. V tomto termíne prejavilo záujem 93 z celkovo 179 oslovených miest/mestských častí/obcí.

Ochorenie COVID-19 otriaslo v roku 2020 celým Slovenskom a dotklo sa všetkých oblastí nášho života.

Jedným z projektov, ktorý mimoriadna situácia spojená s ochorením COVID-19 veľmi ovplyvnila, je práve Žihadielko. Napriek tomu, že hlasovanie v rámci posledného piateho ročníka projektu úspešne prebehlo a 10 víťazných miest / mestských častí je známych, výstavbu ihrísk sme v roku 2020 museli presunúť a ich slávnostné otvorenia zrušiť.

Posledných 10 ihrísk začneme budovať už na jar 2021. Bezpečné a moderné hracie plochy s motívom Včielky Maji vyrastú v týchto lokalitách: Rožňava, Kolárovo, Košice – Nad Jazerom, Košice – Sídlisko Ťahanovce, Hnúšťa, Tisovec, Topoľčany, Šurany, Komárno, Dunajská Streda. Samozrejmosťou bude prísne dodržiavanie aktuálne platných hygienických opatrení s dôrazom na maximálnu bezpečnosť našich zamestnancoch, dodávateľov a obyvateľov víťazných miest.

Všetky Lidl ihriská Žihadielka spája jednotný motív rozprávkovej včielky Maji, ktorej príbehy deti, ale aj generácia ich rodičov veľmi dobre poznajú. Maja a jej priatelia sú aktívnou súčasťou herných prvkov obsiahnutých v rámci ihriska, ktorého rozmery sú 20 m x 16 m. Skladbou je určené pre deti vo veku od 2 do 12 rokov. Žihadielko so symbolom včielky Maji zaujme zaručene aj tých najmenších objaviteľov, ktorým je určená časť pri vstupe. Dopadovú plochu tvorí mäkká liata guma. Táto zóna ponúka veľa zábavy na pružinových hojdačkách, kolotoči či v domčeku určenom pre deti od 2 do 6 rokov. Samozrejmosťou je veľké pieskovisko. Práve vďaka dopadovej liatej gume sa môžu aj tí najmenší vyšantiť do sýtosti. Dominantou zóny pre deti od 6 do 12 rokov je športová zostava, ktorá nabáda odvážlivcov k množstvu lezeckých výziev. Vedľa športovej zostavy je malá dvojveža, z ktorej sa dá odbehnúť na dva rôzne typy hojdačiek umiestnených v zadnej časti ihriska. V tejto zóne tvorí dopadovú plochu štrk. Pri vstupe je stojan na bicykle, informačná tabuľa s prevádzkovým poriadkom a poruke je aj odpadkový kôš. Pre zvýšenie bezpečnosti hrajúcich sa detí je celé ihrisko oplotené. Dostatok lavičiek rozmiestených v každej časti ihriska zabezpečí aspoň chvíľu oddychu pre deti a ich rodičov.

Ihrisko Žihadielko je navrhnuté a realizované spoločnosťou, ktorá má tradíciu v tejto oblasti. Herné prvky sú z odolných materiálov a spĺňajú prísne kvalitatívne a bezpečnostné kritériá. Je samozrejmosťou, že všetky herné prvky detského ihriska prešli certifikáciou. Hodnota jedného Lidl ihriska Žihadielka je 87 000 €.